Kotły na biomasę (drewno i trociny) – ekologiczne rozwiązanie
Ceny paliw systematycznie rosną. Równocześnie coraz więcej osób, oprócz poszukiwania tańszej formy ogrzewania, zwraca uwagę także na wymiar ekologiczny pieca CO. Kotły na drewno i trociny spełniają oba warunki: pozwalają oszczędzać koszty i wydajnie zaopatrują budynki w energię cieplną.
Instalacje grzewcze wyposażone w opalane drewnem kotły korzystają z odnawialnej formy energii.
Kotły grzewcze na drewno przeznaczone są głównie do spalania paliw drewnopochodnych, takich jak: drewno kawałkowe, zrębki, pellet i brykiety.
Dodatkową zaletą kotłów na drewno jest możliwość zastosowania w nich tradycyjnego opału: węgla kamiennego typu orzech, kostka, groszek itd., jako paliwa zastępczego.
Zalety kotłów na drewno:
Biomasa - efektywne ogrzewanie!
Co to jest pellet?
Jest to pewnego rodzaju biomasa, która w obecnych czasach odgrywa główna rolę w pozyskiwaniu źródeł energii. Biomasa była niegdyś jednym z pierwszych paliw wykorzystywanych przez ludzkość i tak do dziś jest szeroko stosowana. Zaletą biomasy jest łatwość jej pozyskiwania a także samo odtwarzalność.
Pellet (pellets) to nic innego jak paliwo opałowe produkowane z przetworzonych odpadów drzewnych tj: pył, wióry, trociny, zrębki, sprasowane pod wysokim ciśnieniem. Proces ten zachodzi bez udziału dodatkowych lepiszczy, naturalne żywice drzewne powodują, iż odpady spajają się w granulki o średnicy kilku milimetrów.
Zaletą pelletu jest wysoka wartość grzewcza, atrakcyjna cena, niska wilgotność, w czasie spalania powstaje z niego niewielka ilość popiołu od 3 do 5%, jest lekki i znacznie wygodniejszy w transporcie niż jakiekolwiek inne paliwo (pakowany w worki 15kg). Pellet jest zdecydowanie doskonałym paliwem dla kotłów z podajnikiem.
Inne rodzaje biomasy
Drewno
Do jednych z najczęściej wykorzystywanych paliw grzewczych zaliczyć można drewno kawałkowe. Wystarczy do jego spalenia prosty piec z paleniskiem rusztowym połączonym z wymiennikiem ciepła. Niestety, taki wybór oznacza niską sprawność oraz brak możliwości regulowania strumieniami powietrza, co jest czynnikiem kluczowym w procesie spalania.
Owies
Także i owies może stać się paliwem energetycznym, które zyskuje sobie coraz więcej zwolenników. Pomimo tego, że w Polsce istnieje bardzo silna bariera mentalna, wynikająca z dużego szacunku jakim darzy się ziarno zboża, to jednak obecna sytuacja gospodarcza a także rosnąca świadomość ekologiczna wpływają na wzrost liczby użytkowników instalacji w których spala się właśnie to paliwo.
Słoma
Od dawien dawna materiał wykorzystywany w rolnictwie zwierzęcym jako pasza, czy ściółka teraz staje się również paliwem grzewczym.
Rośliny energetyczne
Inne rodzaje roślin stających się idealnym materiałem grzewczym. Zauważyć można wzrostowy potencjał plonotwórczy roślin energetycznych, który przewyższa kilkukrotnie plony słomy pozostającej po zbiorze zbóż lub rzepaku. Rolnicy z jednego hektara mogą pozyskać rocznie nawet do 30 ton suchej masy.
Biogaz
W procesie beztlenowej fermentacji biomasy powstaje biogaz składający się w prawie połowie z metanu, czyli głównego składnika gazu ziemnego. Biogaz może zastąpić gaz ziemny i być spalany w kotłach gazowych. W takim wypadku może konieczna będzie wymiana lub regulacja palnika.